02 Mart 2015 Pazartesi

BİMER ŞİKAYET SAYFASI - BİMER BAŞVURU SORGULA-http://bimerapplication.basbakanlik.gov.tr/Forms/pgMain.aspx

BİMER ŞİKAYET SAYFASI - BİMER BAŞVURU SORGULA Bimere Başvuru yapmak için alttaki alttaki metni iyice okuduktan sonra altta bulunan tablodan BAŞVURU YAP bölümü ve BAŞVURU SORGULAMA BÖLÜMÜNDEN MÜRACAAT EDEBİLİRSİNİZ.

05 Eylül 2013 Perşembe 14:16
BİMER ŞİKAYET SAYFASI - BİMER BAŞVURU SORGULA-http://bimerapplication.basbakanlik.gov.tr/Forms/pgMain.aspx

Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER) - Doğrudan Başbakanlık web sayfasında BİMEr hakkında genel bilgilere, Başvuru yollarına, İnsan Hakları ihlalleri hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz.

 

Bimere Başvuru yapmak için alttaki alttaki metni iyice okuduktan sonra altta bulunan tablodan BAŞVURU YAP bölümü ve BAŞVURU SORGULAMA BÖLÜMÜNDEN MÜRACAAT EDEBİLİRSİNİZ.

AÇIKLAMA : SİTEMİZİN BİMER İLE HİÇBİR İLİŞKİSİ YOKTUR. OKURLARIMIZA YARDIMCI OLMAK MAKSADIYLA  BU HABER VE SORGULAMA SAYFASI YAYINLANMIŞTIR. HİÇBİR SORUMULUK VE MESULİYET BİZE AİT DEĞİLDİR.

BİMER KULLANICI GİRİŞBaşbakanlık İletişim Merkezi (BİMER) Doğrudan Başbakanlık Uygulaması Nedir?

 

BİMER, bilişim ve iletişim teknolojileri kullanılarak hayata geçirilen bir halkla ilişkiler uygulamasıdır.İyi ve sağlıklı işleyen bir halkla ilişkiler uygulaması için günümüz iletişim teknolojilerinin kullanılması bir zorunluluktur. BİMER ile oluşturulan sistem sayesinde vatandaş ile devlet arasındaki iletişim kanallarının tümü açık tutularak müracaatların her zaman ve her yerden yapılabilmesi yanı sıra, müracaatlara cevapların da hızlı, etkin ve daha ekonomik bir şekilde verilebilmesine imkan sağlanmıştır.

 

BİMER Uygulamalarının Çalışma Şekli Nedir? Toplumsal Bilincin Artırılmasına Yönelik Tedbirler kapsamında “Bimer’i arıyorum yasal hakkımı kullanıyorum! örnek materyalin tüm Bakanlık/kamu kurum ve kuruluşlarının merkez ve taşra teşkilatlarının panolarda, kurumsal internet sayfalarında duyurulması ve sergilenmesi öngörülmüştür. Devamı için tıklayınız.

  

BİMER uygulaması kapsamında Kaymakamlık, Valilik ve Bakanlıkların tümünde “Halkla İlişkiler Müracaat Büroları” kurulmuştur.Ancak “Alo 150” hattını cevaplamak üzere sadece valiliklerimizde çağrı merkezleri bulunmaktadır.Kaymakamlık ve Bakanlıklar’ a “Alo 150” hattı üzerinden ulaşılamaz.

 

“Alo 150” numarası herhangi bir ilimizden arandığında o ilin valiliğinde ki halkla ilişkiler görevlisi telefonu açar. Önündeki bilgisayarda Başbakanlık web sayfası inden telefonla arayan vatandaşın kişisel bilgilerini ve müracaatının konusu ve detaylarını kaydeder. Daha sonra kayıt altına alınan bu müracaat Valilik’ teki yetkili tarafından Kaymakamlık, İl Müdürlüğü veya Bölge Müdürlüğü’ne sistem üzerinden gönderilir. Gönderilen müracaat Kaymakamlık, İl Müdürlüğü veya Bölge Müdürlüğü tarafından sonuçlandırılır ve müracaat sahibine cevap verilir.

 

“Alo 150” numarasına yapılan müracaat herhangi bir Bakanlığı veya Başbakanlığı ilgilendiriyor ise yine valilik halkla ilişkiler görevlileri aracılığı ile Başbakanlık web sayfası kullanılarak sistem üzerinden Başbakanlığa gönderilir. Buradaki değerlendirme sonrasında müracaat Bakanlık Yetkilisi tarafından Bakanlığın ilgili birimine yine sistem üzerinden gönderilir ve müracaat ilgili birim aracılığıyla cevaplandırılır vatandaşa da cevap verilir. Verilen cevaba ilişkin detaylar sisteme kaydedilir.

 

Bu sayede yerel düzeyde çözülebilecek müracaatlar Bakanlık ve Başbakanlığa gelmeden cevaplandırılır. Böylece zaman ve paradan tasarruf edilmiş olur.

 

BİMER uygulaması bir yazılım ile web üzerinden yapıldığı için yurdumuzun en ücra köşesinden yapılan müracaat ve bu müracaata ilişkin yapılan işlemler Başbakanlık’ tan koordine ve takip edilebilmektedir.

 

BİMER sistemde Valilik ve Valilik kapsamındaki Kaymakamlık, İl Müdürlüğü ve Bölge Müdürlükleri ile Bakanlıklar’ ın Merkez Teşkilatı, Genel Müdürlük, Müstakil Daire Başkanlığı ve yine Bakanlıklar’ın bağlı, ilgili ve ilişkili kamu kurum ve kuruluşlarına kullanıcı adı ve sisteme giriş şifresi tahsis edilmiştir. Tüm kullanıcılar her gün kullanıcı adı ve şifresi ile BİMER programına girer ve o gün kendisine gelen müracaatları cevaplandırır.

 

BİMER uygulamasında valilikler , il kapsamındaki kaymakamlıkların, il müdürlüklerinin ve bölge müdürlüklerinin koordinasyon ve takibinden sorumludur. Yine Bakanlıklarda merkez, bağlı, ilgili ve ilişkili kuruluşlarına BİMER aracılığı ile gönderilen müracaatların takip ve koordinasyonundan sorumludur.

 

Her ay Valilik ve Bakanlıklara yapılan müracaatların sayılan, konularının ne olduğu, müracaatların ne kadarının olumlu, ne kadarının olumsuz cevaplandığı ve müracaatların cevaplandırılma süresi sistem tarafından rapor haline getirilir.Bu rapor her ay Sn. Başbakan, tüm Bakanlıklar ile Valiliklerimize (Valiliklere ilişkin rapor İçişleri Bakanlığı’na) gönderilir.

 

BİMER’ e Yapılacak Müracaatların Kapsamı Nedir?

 

Bilgi Edinme Hakkı Kanunu, Dilekçe Hakkının Kullanılması Hakkındaki Kanun, Kamu Görevlileri Etik Kurulu’na yapılacak müracaatlar ile İnsan Hakları İhlallerine ilişkin müracaatlar BİMER’e yapılabilir.

 

Bilgi Edinme Hakkı Kanunu Kapsamındaki her türlü bilgi BİMER aracılığı ile talep edilebilir. Ancak bilgi edinme talebinin yazılı yapılması zorunluluğu bulunduğundan “Alo 150” hattı üzerinden sözlü bilgi talebinde bulunulmaz.Kaymakamlık, Valilik ve Bakanlıklar’ ın Halkla İlişkiler Müracaat Bürosu’na şahsen gelinerek bilgi edinme talebinde bulunulabileceği gibi, Başbakanlık web sayfası üzerinden de bilgi edinme talebinde bulunulabilir.

 

Dilekçe Hakkının Kullanılması Kanun kapsamındakiher türlü istek, şikayet ihbar, görüş ve öneri BİMER üzerinden tüm iletişim seçenekleri kullanılarak yapılabilir. BİMER’ e Dilekçe Hakkının Kullanılması Hakkındaki Kanun kapsamında yapılacak ihbar veya şikayet müracaatlarında, müracaat sahibinin kişisel bilgilerini bildirme zorunluluğu yoktur. Ancak müracaat sahibinin kişisel bilgilerini vermeme durumunda kendisine müracaatına ilişkin bilgi verilemez. Bu durumda müracaat sahibi sistem tarafından kendisine verilen numarayı bildirerek “Alo 150” hattından veya www.basbakanlik.gov.tr

 

adresinden müracaatının durumunu öğrenebilir.

 

Kamu Görevlileri Etik Kurulu'na yapılacak müracaatlar BİMER aracılığı ile yapılabilir. En az genel müdür veya eşiti seviyedeki kamu görevlilerinin etik davranış ilkelerine aykırı uygulamaları hakkındaki müracaatlar sistem üzerinden Kamu Görevlileri Etik Kuruluna gönderilir. Kurul tarafından müracaata ilişkin yapılan işlem sisteme kaydedilerek müracaat sahibine bilgi verilir. Diğer kamu görevlilerinin (genel müdür seviyesi altındaki unvanlar) etik davranış ilkelerine aykırı uygulamaları hakkındaki müracaatlar, ilgili kurumun yetkili Disiplin Kurulunca incelenmek üzere sistem üzerinden ilgili kurumlara gönderilir. Burada yapılacak işlemler sisteme kaydedilir ve müracaat sahibine bilgi verilir.

YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 4 yorum mevcut

  • mehmet nur akgüç 05308763373 8 ay önce yorumlandı

   sayın başkanım mehmet akgüç izmir gaziemir dogma buyume aslen mardinliyim esnafım başladıgınız hergun huzur vede mutlluk olsun sayın başkanım rahatsız ediyom özür dilerim izmir gaziemir binbaşı reşat beymahalesinde oturuyorum yuzde 80 bdplilerin oturdugu semteyim izmirde akpartide yasanan bir takım olumsuzlukları dile getirmek istedim bugune kadar mediha balbakan hanım efendi dısında kapımızı çalan olmadı dügünlerimize her sorunumuzda yanımızda olmustur inanın o belediye başkanı adayı gosterılseydı bence kesın kazanırdı bizim bedepeliler bile oyvereckti chp lilerın korktugu tek rakibi oydu halil ibrahim şenel bile bizat kendisi dedi mediha hanım gosterseydi biz kaybetmiştikdedi çunki insan ayrımı yapmıyor biz gaziemirliler olarak kaybettik izmirde akp çalısanları hep rant pesinde gostermelik çalısıyorlar hep laylam lom oyuzden izmiri hiç bir şekilde alamıyoruz özen kıl ırmak hanım efendiyın yuzunu bile sesını bile bugune kadar duymadık hiç bir şekilde ne seçim zamanı nede sonrası

  • murat çoban 9 ay önce yorumlandı

   adıyaman besni belediyesi millete imar yapacaz die 20yıldır mi,llet babasından kalmış arazisini kullanamiıo hanı demokrasi diosunuzya bumu demokrasi inşallah filistinden surişyeden daha kötü olursunuz

  • dılaver erişken 12 ay önce yorumlandı

   sıtenızde sıkıntı var bır turlu yazamıyorum kendılıgınden cıkıyo

  • Mehmet C. 1 yıl önce yorumlandı

   Mersinde bir petrolofisi akaryakıt istasyonunda 12 saat çalışmakta ama ne mesai farkımı nede AGİ mi alabilmekteyim.Asgari ücretimi bile yeri gelip alamamaktayım. Lakin herşey kuralına uygun olsun diye elimizden imza alınıyor.Neden gerekli merciler ayrıntılı araştırma yapıp bizi bu dertten kurtarmıyorlar.Ayrıca neden şikayetlerimiz kaymakamlık ve valiliğe gidiyor işverenlere şikayet olduğunu bildirilsin diyemi..Şüpheye düşüyorum nede olsa TBMM’i bir işverenler topluluğu ama bir denemek istedim. GEREĞİNİ arz ederim.

  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  Demokratikleşme Paketi Beklentilerinizi Karşıladı mı?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  sayaç
  ARŞİV