04 Mart 2015 Çarşamba

8. Sınıf SBS Puan Hesaplama 2013 (Körfez Anafen Güvender Birey Final Töder TUdem Pianalitik) - Sbs

8. Sınıf SBS Puan Hesaplama 2013 (Körfez Anafen Güvender Birey Final Töder TUdem Pianalitik) - Sbs

07 Ağustos 2013 Çarşamba 20:40
8. Sınıf SBS Puan Hesaplama 2013 (Körfez Anafen Güvender Birey Final Töder TUdem Pianalitik) - Sbs
 İlköğretim 8 inci sınıflarda Seviye Belirleme Sınavına katılacak olan adayların puanı, aşağıdaki işlem basamaklarına göre tek bir puan türünde hesaplanır.

a) Her adayın cevap kâğıdı, 2 (iki) adet optik okuyucu tarafından çift kontrol sistemiyle okutulur.

 

b) Seviye Belirleme Sınavı yapılacak derslere ait testlerin her biri için doğru ve yanlış cevap sayıları belirlenir.

 

 

c) Her test için yanlış cevap sayısının üçte biri doğru cevap sayısından çıkarılarak, geçerli cevaplara karşı gelen ham puanlar bulunur. Şekilli sorulardan muaf olarak değerlendirmeye alınacak engelli adayların ham puanları hesaplanırken önce her test için yanlış cevap sayısının üçte biri doğru cevap sayısından çıkarılarak, geçerli cevaplara karşı gelen geçici ham puanlar bulunur. Bulunan geçici ham puanlar testlerdeki toplam soru sayılarına dönüştürülerek, değerlendirmeye esas ham puanlar hesaplanır. Böylece her aday için beş ayrı ham puan hesaplanır.

 

ç) Tüm adayların ham puanları toplamı, sınava giren öğrenci sayısına bölünerek her bir testin ortalaması bulunur.

 

d) Ham puanlar, test ortalamaları ile sınava giren öğrenci sayısı kullanılarak her testin standart sapması hesaplanır.

 

e) Adayın her bir teste ait standart puanı; o teste ait ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm adayların ham puanlarının ortalamasını 50'ye, standart sapmasını 10'a getiren bir dönüştürme işlemi sonunda elde edilir.

 

f) Her test için hesaplanan standart puanlar, aşağıdaki tabloda verilen katsayılar ile çarpılarak her bir testin ağırlıklı standart puanları bulunur.

 

g) Testlerin ağırlıklı standart puanları toplanarak, Ağırlıklı Standart Puan (ASP) bulunur.

 

Ağırlıklı standart puan hesaplanırken kullanılacak ağırlık katsayıları aşağıda verilmiştir.

 

 

Dikkat: SBS puan hesaplamaları 09 Haziran 2012 SBS'de sorulan sorulara ve sınava giren adayların bu sorulara verdikleri cevaplara göre hesaplanmış olan puanlardır. 2013 SBS de hem soruların niteliği hem de sınava giren öğrencilerin nitelik ve niceliği farklı olacağından SBS puanlarının hesaplanışında farklılıklar oluşacaktır. Bu sebeple, bu sayfada hesaplanan puanları size fikir vermesi amacıyla kullanınız. Bu programı kullanan adayların ve rehber öğretmenlerin bu sene SBS puanlarının farklı oluşacağını göz önünde tutmaları gerekir. Liselere Giriş Puan Gösterimleri 2012 Yılı I. Yerleştirme Sonuçlarına Göre Liselerin Tavan Taban Puan listeleridir.

 

SBS PUAN HESAPLAMA PROGRAMI İÇİN

 

 TIKLAYINIZ

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  Demokratikleşme Paketi Beklentilerinizi Karşıladı mı?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  sayaç
  ARŞİV